Під контролем: державні тендери та втрачені громадські гроші

Всеукраїнський рух проти політичної корупції «Під контролем» продовжує дослідження на місцях. На цей раз у поле зору потрапили:

Державне підприємство Івано-франківський обласний лабораторний центр Держсанепідемслужби України, в якому провели закупівлю пального з порушенням законодавства України. А саме  організатори торгів несправедливо внесли додаткові критерії для учасників, натомість коли у такій процедурі важливі лише два критерії – ціна та мережа АЗС в області. Таким чином, відхиливши дешевшу пропозицію, державне підприємство уклало угоду з ПП «ОККО-БІЗНЕС КОНТРАКТ» на суму 460 955,00 грн., чим спричинили втрачену вигоду бюджету на 7985 гривень. Керує сьогодні підприємством – порушником Савчук Руслан Миколайович, який є помічником народного депутата України Шкварилюка Володимира Васильовича, політична партія «Народний фронт». Держфінінспекція Івано-Франківської області в ході перевірки за нашим зверненням вже підтвердила факт вчинення порушення та рекомендувала ДУ івано-Франківський обласний лабораторний центр Держсанепідемслужби України розірвати угоду з ПП «ОККО-БІЗНЕС КОНТРАКТ».

Відзначилось і файне місто Тернопіль. А саме Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради, які вирішили провести реконструкцію міського ставу. Справа, звісно, благородна, але очевидно хтось в управлінні вирішив на ній нагріти руки. На конкурсних торгах, відхиливши найдешевшу пропозицію, уклали угоду з ТОВ «Тернопільбуд» на суму 9 млн. гривень, через що з міського бюджету було витрачено понад півмільйона гривень більше. «Під контролем»з’ясували, що директором ТОВ «Тернопільбуд» є пан Лило Василь Йосипович, який в 2015 році балотувався до міської ради  від політичної партії  «Солідарність правих сил». Стало також очевидно, що пан Лило є «давній друг» Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради: в період з 2012 до 2015 року, коли пан Лило був депутатом Тернопільської міської ради від політичної партії «Наша Україна» це Управління за результатами тендерів уклало договори з ТОВ «»Тернопільбуд» на суму 22,9 млн. гривень. По справі реконструкції ставу, державна фінансова інспекція в Тернопільській області підтвердила факт порушення під час проведення тендеру.

Не відстають і в Тернопільській області: Державне підприємство «Бережанське лісомисливське господарство» неправомірно провело дві переговорні процедури закупівель попри наявність достатньої кількості учасників  на раніше проведених торгах. Цими діями підприємство спричинило збитки для держбюджету на 1 123 500 грн. Окрім того, під час проведення переговорної процедури закупівлі послуг лісозаготівлі, договір було укладено з ПП «Блікс» – підприємством, яке вже раніше притягувалось Антимонопольним комітетом України за антиконкурентні узгоджені дії під час проведення тендерів. Очолює «Бережанське лісомисливське господарство» Левчук Олександр Петрович в минулому депутат Бережанської районної ради від Партії регіонів (2010 -2015рр). «Під контролем» отримали відповідь від Держфінінспекції в Тернопільській області, в якій підтверджується факт неправомірних дій збоку державного підприємства замовника торгів. Очікуємо відповідь від прокуратури Тернопільської області.

Під контролем Волинь: у Відділі культури та туризму Любомльської РДА, проводячи допорогову закупівлю з капітального ремонту Бірківського будинку культури, неправомірно відхилили найдешевшу пропозицію, і уклали договір з підприємством колишнього депутата Любомльської районної ради Володимира Гунько. Очолює відділ культури та туризму Дячук Володимир Михайлович, кандидат в депутати від Аграрної Партії України (2015 року). Під контролем звернулись до осередку цієї партії, Прокуратури й Держфінінспекції у Волинській області щодо цієї справи.Держфінінспекція у Волинській області підтвердила виявлені порушення, очікуємо на реакцію замовника і розірвання неправомірно укладеного договору.

Під контролем освіта:

У Рогатинському районі Івано-Франківської області подружжя Любов та Василь Кривень «змагаються» за перемогу у тендері. Відтак Відділ освіти Рогатинської райдержадміністрації уклали договір на закупівлю послуг їдалень з ФОП Кривень Любов Богданівною, конкурентом булоПП «Струмок», де власником є Кривень Василь Григорович. Очевидно, що пані Любов та пан Василь єблизькими родичами та членами сім’ї в розумінні Закону. Замовнику, відділуосвіти (очолюєвідділТрач Василь Іванович, депутат Рогатинської міської ради від Української народної партії) необхідно буловідмінити процедуру закупівлі через наявність пов’язаних осіб, натомість неправомірно було укладено договір на суму 468 600,00 грн. Реагуючи на наше звернення Івано-Франківська державні фінансова інспекція скерувала справу до Івано-Франківського територіального відділення Антимонопольного комітету України, яке уповноваження розглядати питання щодо дотримання законодавства про захист економічної конкуренції.

Ще один відділ освіти серед порушників закону. На цей раз в Буському районі Львівської де, під час  проведення тендерної закупівлі пального було неправомірно відхилено найдешевшу цінову пропозицію ТзОВ «Торговий дім «Авіас» та укладено договір на майже 36 тис.грн. вищу суму. Керує освітянською сфероюБуському районі Глуховецький Богдан Любомирович, який ще зовсім недавно, в 2015 році висувався у депутати від політичної партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність». «Під контролем» звернулись до Держфінінспекції та прокуратури у Львівськой області, а також до осередку парітії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» щодо цього неправомірного тендеру. Відповідь очікується.

«Під час цього моніторингу ми спостерігаємо, що замовники торгів часто відхиляють найдешевші пропозиції через інформацію про кінцевого бенефіціарія.  У Законі України «Про здійснення державних закупівель» зазначено, що замовники зобов’язані відхиляти пропозиції учасників, у яких в ЄДР відсутня інформація про кінцевих бенефіціарних власників, передбачена ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців». Але цим законом визначено, що інформацію про кінцевого бенефіціарного власника можна не зазначати, якщо єдиним засновником та власником юридичної особи є фізична особа, вона і вважається бенефіціарним власником. Також в ЄДР може бути зазначено, що кінцевий бенефіціарний власник відсутній, це також є виконанням вимог закону. А замовники беруть і, не розібравшись, відхиляють. Важко сказати чому так стається, можливо хтось не може розібратись у Законі, а можливо хтось чинить так навмисне», – розповідає експерт руху «Під контролем» Юрій Кузько.

Нагадуємо Всеукраїнський рух «Під контролем» має на меті досліджувати корупційні факти та осіб, які їх вчиняють. На Львівщині, Тернопільщині та Волині рух представляє Центр громадського моніторингу та досліджень.

31 жовтня 2016, “Тендер і злочин”