«Мама ама кримінал»: як політики Київщини заробляють на тендерах

В кінці минулого року якось непомітно прослизнула новина повз політичний бомонд Київщини про кримінальні справи в міських радах. Генеральна прокуратура повідомила одразу про три кримінальні справи проти політиків за тендерний дерибан в Бучі та Білій Церкві. При чому в справах замішані не махрові регіонали, а свіженькі післямайданні політики.

Новини дійсно революційні для невеликих міст області, які звикли ховатися в медійній тіні столиці. У Бучі прокурори перевіряють тендер тамтешньої міської ради на озеленення міста за півтора мільйони гривень. У березні минулого року на відкритих торгах контракт отримав підприємець Андрій Великодний. Він же є депутатом та членом комісії Бучанської міськради з питань містобудування. Представляє провладну партію у місті «Нові обличчя». На перший погляд здається все цивільно. Прозорий тендер, конкурсні торги. Проте, диявол криється в деталях. Депутат Великодний переміг на тендері ціле Бучанське управління житлово-комунального господарства. Останнє запропонувало вищу ціну в 1,6 мільйонів гривень. Великодний – 1,35 мільйони гривень. А угоду міська рада підписала з депутатом на 1,44 мільйони. Чиновникам міської ради інкримінують зловживання владою, що тягне на ув`язнення до трьох років.

На зловживання владою перевіряються «слуги народу» в Білоцерківській міські раді. Там тендерна історія ще більш заплутана.

В грудні 2015 року управління житлово-комунального господарства без тендеру уклало угоду із підприємством «Будмаркет» на будівництво сміттєвих майданчиків загальною вартістю понад 428 тисяч гривень. Ця компанія належала на той час дружині щойно обраного мера від «Самопомічі» Геннадія Дикого. Місто навіть сколихнув невеличкий скандал у соціальних мережах. Свідомі платники податків обурилися таким діям команди голови міста, який  прийшов до влади на лозунгах боротьби з корупцією.  Втім, оточення Дикого, виправдовується версію благодійності. Мовляв, майданчики збудовані ще влітку 2015 року за кошт «Будмаркету», а в грудні гроші провели, щоб відшкодувати частину майданчиків. Кілька майданчиків, наче місту подарованого безоплатно.

Ще одна кримінальна справа в Білій Церкві стосується бюджетних витрат на ремонти шкіл. Протягом минулого року підприємство «Мебітар» отримало без будь-яких тендерів від міської ради понад шістсот тисяч гривень на ремонти вікон по різним навчальним закладам. Директор даного підприємства – Анатолій Гончар. Він же депутат міської ради від тамтешньої провладної партії «Самопоміч».

Активісти звернулися до прокуратури з питанням, чи все законно в таких підрядах. Прокурори з державними аудиторами виявили неякісні та неповні роботи. Триває слідство.

Наведені кримінальні справи є дуже важливими у вихованні нових регіональних політиків. Всі вони прийшли до влади на останніх місцевих виборах 15-го року. Звичайно обіцяли трендові прозорі закупівлі та безкомпромісну боротьбу з корупцією. Але, як вчить народна мудрість, довіряй та перевіряй. Тож свідомі платники податків отримали гарний мотивуючий сигнал, політиків можна і треба контролювати. Особливо під час освоєння бюджетів.

11 січня 2017, Гліб Канєвський, координатор Руху «Під контролем»